Vremenik informacija

Mali rječnik staroga govora
Autor: Marija Deanković, 3. 5. 2019.

Nakon višemjesečnog prikupljanja arhaizama, zastarjelica i ostalih oblika staroga govora,  učenici 4. g razreda su 2. svibnja održali promociju Malog rječnika staroga govora u kojemu su predstavili prikupljeni materijal, a koji se sastoji od stotinu riječi, koje se ne mogu čuti u suvremenoj komunikaciji. Na taj su način riječi poput: tocav, umida, zdeno i mnoge druge, našle svoje mjesto u ovom Rječniku.

Na održanom predstavljanju urednice (Tena Janković, Marija Ćosić, Martina Javorek, Magdalena Lovrić) su istaknule važnost ovoga projekta u smislu očuvanja tradicije, osvrnuvši se ukratko na svoja iskustva tijekom rada Rječniku,  navodeći da su mnogo naučile, ne samo u smislu značenje pojedinih riječi, nego i otkrivanju bogatstva koja jezik pruža.

Prikupljeni se materijal u potpunosti odnosi na područje Brodsko-posavske županije, odnosno sela Donja Vrba, Podcrkavlje, Radovanje, Nova Kapela, Ruščica i dr.

Program promocije upotpunjen je monodramom Ja od jutra nisam stala u izvedbi Ane Kraljev (4.g) te prigodnim kvizom, za koje su bake 4. g ispekle prigodne kolače.

Ana Rajković, prof.

Poveznica na video o predstavljanju: https://www.youtube.com/watch?v=nc0yyNK5W6I&feature=youtu.be