Vremenik informacija

Usmene priče brodskog Posavlja
Autor: Marija Deanković, 14. 6. 2019.

Tijekom školske godine 2018./2019. učenice 2. c i 2. d razreda prikupile su vlastitim terenskim istraživanjem oko trideset usmenih priča s područja brodskog Posavlja (Šumeće, Kaniža, Klakar, Malino, Gornji Andrijevci, Slavonski Brod, Podvinje i dr.). Zapisana usmena građa može se podijeliti u nekoliko tematskih ciklusa (djetinjstvo, mladenaštvo, brak i djeca te starost) i sastavni je dio obiteljskih pričanja o životnim sjećanjima.

Na predstavljanju Usmenih priča brodskog Posavlja, održanom 6. lipnja 2019. godine, urednice (Marija Farena, Katarina Gačić, Martina Jurišić, Paula Jerković) su izložile dio tekstova iz vlastitog istraživanja te istaknule važnost ovoga projekta s ciljem očuvanja usmene predaje kao dijela kulturne baštine i tradicije, i slavonske, ali obiteljske.

Irena Mikajević, prof.