Vremenik informacija

Ovaj tjedan: 2069
Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Autor: Marija Deanković, 20. 11. 2019.

Od 11. do 15. studenoga 2019. godine održano je Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja. Natjecanju je u Hrvatskoj pristupilo ukupno 24 769 učenika u 5 kategorija: MikroDabar, MiliDabar, KiloDabar, MegaDabar, GigaDabar. Učenici naše škole su i ove godine, treću zaredom, sudjelovali na ovome natjecanju.

Sudjelovalo je 17 učenika, rješavali su online test u kategoriji GigaDabra (za učenike srednjih škola) na CARNetovom sustavu Mooc. U toj kategoriji, u Hrvatskoj, sudjelovalo je ukupno  3116 učenika. Svaki učenik je sudjelovanjem (rješavanjem testa i ispunjavanjem ankete) ostvario pravo na digitalnu značku i diplomu.

Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima, nastavnicima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNet-a. Natjecanje podržava Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zadatke i sve podatke o natjecanju možete naći na službenoj stranici natjecanja http://ucitelji.hr/dabar/.

Natjecanje su organizirale i s učenicima provele profesorice informatike i matematike (prof. Lopojda, prof. Pastuović, prof. Balunović, prof. Begić i prof. Seletković). Zahvalne su svojim učenicima na sudjelovanju i ponosne na njihove ostvarene rezultate.

Ana Seletković, prof.