Vremenik informacija

Ovaj tjedan: 2069
Međunarodni dan biološke raznolikosti, 22. svibnja
Autor: Marija Deanković, 21. 5. 2019.

Pojam biološka raznolikost označava svu raznolikost života na Zemlji. Očuvanje okoliša i prirodne bioraznolikosti ključ je za stvaranje zdrave i održive budućnosti. Vrste danas izumiru tisuću puta brže nego što bi izumrle bez utjecaja čovjeka. Time se narušava stabilnost ekosustava čije će posljedice na kraju osjetiti čovjek. Danas se u svijetu ulažu veliki napori u popravak uništenog i povratak izgubljenog.

Sve su vrste, uključujući i čovjeka, dio raznolikog ekosustava u kojemu svatko ima svoju ulogu, a svaki poremećaj može imati dalekosežne posljedice kako na same ekosustave, tako i na ljudske živote.

Hrvatska je po prirodnoj bioraznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja. U Hrvatskoj je službeno zabilježeno oko 40.000 vrsta, iako se procjenjuje da ih je između 50.000 i 100.000. Bogatstvo vrsta očituje se i u endemičnosti. U Hrvatskoj je zabilježen znatan broj endema od kojih je među najpoznatijima Velebitska degenija. Važno je naglasiti da se u Hrvatskoj nalazi i značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskoj razini.

Učenici naše škole su i ove godine obilježili Međunarodni dan biološke raznolikosti s ciljem povećanja svijesti o njezinom očuvanju te o njezinoj važnosti u održivom razvoju.

mr.sc. Anita Bašić Jakobović, prof.