Kroz pilot projekt Vijeća Europe do kompetencija za demokratsku kulturu
Autor: Ivana Opačak, 2. 3. 2020.

U okviru programa Škola ambasador Europskoga parlamenta (EPAS) u našoj školi uključili smo se u pilot projekt Vijeća Europe Portfolio Razvoj kompetencija za demokratsku kulturu. Najveći dio aktivnosti odrađen je tijekom neformalne obrade Europskih nastavnih modula br. 1 (Kratka povijest EU-a), br. 2 (Europske vrijednosti), br. 3 (Donošenje odluka) i br. 5 (Vaš glas u Europi) na nastavi engleskoga jezika i sata razrednika u 3.c, 4.c i 4.b te u okviru izvannastavnih aktivnosti školskoga debatnog kluba. Učenici ambasadori juniori Europskoga parlamenta sami su zaključili da im je neformalno učenje o temama koje su oduvijek dio školskoga kurikuluma veoma zanimljivo i korisno.

Ovih je dana koordinatorici projektnih aktivnosti stiglo priznanje za poticanje učenika na promišljanje o europskim vrijednostima te neformalno poučavanje i vrednovanje kompetencija za demokratsku kulturu (vrijednosti, stavovi, vještine te znanje o demokraciji i kritičko razumijevanje teme). Ne smijemo zaboraviti kako se demokracija rodila i razvijala u Europi. Svaki obrazovani i aktivni građanin EU-a trebao bi posjedovati kompetencije za demokratsku kulturu i cijeniti demokraciju kao postignuće europske kulture.