Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: Ivana Opačak, 26. 11. 2020.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog u znak sjećanja na dan (25. studenoga 1960.) kada je diktator Rafael Trujillo u Dominikanskoj Republici dao brutalno ubiti sestre Mirabal Reyes (Patriju Mercedes, Minervu i Mariju Teresu). Odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. taj se dan obilježava u cijelom svijetu.

S ciljem obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja (25. studenog) Ured za ravnopravnost spolova preveo je Opću preporuku UN-ova Odbora br. 35. o rodno utemeljenom nasilju nad ženama.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama ima za cilj podizanje svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko nasilje.

Zašto u Hrvatskoj obilježavamo taj dan?

Obilježavamo ga u spomen na 22. rujna 1999. kada su na Općinskom sudu u Zagrebu, tijekom brakorazvodne parnice, ubijene tri žene, a djelatnica suda je teško ozlijeđena.

Nasilje nad ženama prepoznato je kao važan javnozdravstveni problem u Hrvatskoj te je posljednjih godina postignut značajan napredak usvajanjem i primjenom Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Kaznenog zakona, Obiteljskog zakona, Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji, Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji te Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja.

O NASILJU NE SMIJEMO ŠUTJETI!!!

Svi znamo da se nasilje događa tijekom cijele godine. Nije dovoljno spomenuti borbu protiv nasilja nad ženama samo jednom u godini. Kako bismo spriječili nasilje, moramo pomoći osvješćivanjem i upućivanjem na nenasilno rješavanje problema svakoga dana!

Izvori:

Vijest pripremio: Leo Ivezić, 1.a