Zungenbrecher

Sastanak projektnih partnera u sklopu eTwinning projekta ZUNGENBRECHER

Autor: Antonija Stvorić, 1. 4. 2021. 17:10

Početkom ožujka ove godine učenici naše škole priključili su se eTwinning projektu na njemačkom jeziku pod nazivom „Zungenbrecher“. Što znači „Zungenbrecher“? Na hrvatskom bismo jeziku ovaj pojam doslovno preveli kao „jezikolomac“, a zapravo se radi o brzalicama, kratkim rečenicama koje se izgovaraju u jednom dahu, u kojima se samoglasnici ili suglasnici ponavljaju u svrhu uvježbavanja izgovora. Postoje u svakom jeziku i dio su usmene kulturne baštine. Neke od najpoznatijih brzalica u hrvatskom jeziku su „Petar Petru plete petlju.“ ili „Riba ribi grize rep.“