U četvrtak, 15. svibnja 2025., četiri učenice naše škole – Dora Ćurić, Gabrijela Holod i Marija Kovačević (1. C) te Marija Elbl (1. E) – posjetile su, u pratnji vjeroučiteljice Mihaele Maričević, brodsku Srednju medicinsku školu, gdje je održano veoma zanimljivo i korisno događanje. U sklopu završnih/diseminacijskih aktivnosti u okviru eTwinningova projekta „Prekini mržnju, širi sreću“ (2024./2025.) održano je predavanje za učenike s temom (sprječavanja) vršnjačkoga nasilja, uz predstavljanje rezultata istraživanja provedenoga u ožujku i travnju 2025., u kojemu su sudjelovali učenici naše škole.
Koordinatorice nacionalnoga projekta „Prekini mržnju, širi sreću“ na Europskoj platformi za školsko obrazovanje (ESEP) jesu Srednja medicinska škola Slavonski Brod i Medicinska škola Osijek, a naša se škola, na poziv višegodišnjih partnera, uključila u projektnu suradnju s ciljem propitivanja stavova naših učenika te podizanja svijesti o vršnjačkome nasilju i njegovim posljedicama. U projekt je bila uključena nastavnica Ivana Opačak.
Anketno istraživanje o prisutnosti i mogućnostima prepoznavanja vršnjačkoga nasilja među učenicima provedeno je u ožujku i travnju 2025. u trima partnerskim školama. U istraživanju je sudjelovalo 340 učenika 1. – 5. razreda, od čega 67 učenika (iz 1. C, 1. E, 2. C, 2. E i 3. B razreda) naše škole. Rezultate istraživanja predstavili su 15. svibnja 2025. učenici brodske Medicinske škole, sa svojim nastavnicama Ivanom Ćosić i Ivanom Šilhan, u sportskoj dvorani Obrtničko-tehničke škole Slavonski Brod. Na mrežnoj stranici organizatora možete pročitati detalje projektnoga rada i pogledati fotografije s događanja, a na ovoj poveznici dostupni su cjeloviti rezultati istraživanja.
Učenici su tijekom anketnoga ispitivanja imali priliku propitati svoje znanje o oblicima nasilja, podijeliti osobna iskustva te izraziti kritički stav spram nasilja i nasilnika. Pokazali su ozbiljnost i zrelost, oblikujući veoma jasne poruke da je “nasilje među vršnjacima tema o kojoj treba više i češće razgovarati, ne samo kada dođe do problema” jer “nisu uvijek sretni oni koji izgledaju sretno i ne osjećaju se uvijek dobro oni koji govore da su dobro”, a “guranje stvari pod tepih nije rješenje”…
Iako ohrabruje činjenica da se većina učenika osjeća sigurno u svojim razredima i školama, alarmantan je podatak da se gotovo polovica ispitanika barem jednom našla u ulozi žrtve vršnjačkoga nasilja. Učenici poručuju da “u školama treba više poraditi na međuljudskim odnosima i komunikaciji”, a “žrtve nasilja treba ohrabriti da se obrate bližnjima ili psihologu” jer “važno je da učenici znaju kome se mogu obratiti i da budu sigurni da će netko reagirati ako prijave nasilje”.
Nakon predstavljanja rezultata istraživanja psihologinja Ana Jelkić i pedagog Aleksandar Končar održali su predavanje o različitim oblicima nasilja, s naglaskom na cyberbullying, s ciljem edukacije učenika o vršnjačkome nasilju, prepoznavanju nasilja i pravovremenome reagiranju. Kako navode organizatori, “sudjelovanje na predavanju omogućilo je učenicima da podijele svoja iskustva i razviju podršku unutar zajednice, s ciljem stvaranja sigurnijega i pozitivnijega školskog okruženja”.
(PO)HVALA svim sudionicima projektnoga rada, anketnoga istraživanja i događanja. Posebne zahvale dragim partnerima i prijateljima u Srednjoj medicinskoj školi – nedvojbeno je da samo “kroz kvalitetnu suradnju i komunikaciju možemo smanjiti incidenciju vršnjačkoga nasilja (u školi i životu općenito) te promicati međusobno razumijevanje i podršku”.
Ivana Opačak, prof.


