Hrvatski dan bez duhanskog dima - 26. veljače 2020.
Autor: Marija Deanković, 26. 2. 2020.

Na prvi dan korizme (26. veljače 2020.) obilježava se Hrvatski dan bez duhanskog dima, kojim se želi povećati svijest o štetnosti pušenja i posljedicama za zdravlje, a posebno potaknuti pušače na prestanak pušenja.

U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, što nas po konzumaciji cigareta svrstava u sam svjetski vrh; a svaki drugi hrvatski pušač popuši prosječno 15-24 cigarete dnevno.

Znanstveno je dokazano da jedna cigareta skraćuje život osam minuta; dakle, osobi koja puši jednu kutiju cigareta dnevno, dan je kraći za dva sata i 40 minuta, a godina za 40 dana.

Prema procjenama, u Hrvatskoj čak 76 % mladih u dobi od 13 do 15 godina probalo je cigaretu, a oko 10 % je nastavilo pušiti svakodnevno. Najveći broj mladih počinje pušiti u srednjoj školi, međutim primjećuju se i trendovi početka pušenja krajem osnovne školi.

U našoj školi i ove je godine kroz radionice obilježen Hrvatski dan bez duhanskog dima.  Učenici naše škole dali su svoj doprinos u prevenciji i borbi protiv duhanskog dima.

Koja je korist za Vaše zdravlje ako prestanete pušiti?

U roku od 20 minuta snižava se broj otkucaja srca i krvni tlak.
U roku od 12 sati snižava se razina ugljikovog monoksida u krvi.
Za 2 do 12 tjedana popravlja se cirkulacija i plućna funkcija.
Nakon najkasnije 9 mjeseci se smanjuje kašalj i teškoće disanja.
Nakon godinu dana je rizik srčanožilne bolesti srca upola manji nego kod pušača.
Nakon 10 godina je rizik raka pluća oko polovice onoga kod pušača.
Nakon 15 godina je rizik koronarne bolesti srca jednak onome kod nepušača.

mr. sc. Anita Bašić Jakobović, prof.