Datum objave: 30. travnja 2025.
Kategorija: EPAS | Vijesti

EPAS radionice Skrolaj pametno: Kako prepoznati dezinformacije

by | tra 30, 2025 | EPAS, Vijesti

Mlađe ambasadorice Europskoga parlamenta Lea Kolesarić i Petra Ćosić, učenice 1. e razreda, u travnju su održale tri interaktivna predavanja i radionice Skrolaj pametno: Kako prepoznati dezinformacije, tijekom kojih su učenike 1. e, 1. c i 2. e razreda informirale o važnosti uloge Europskoga parlamenta u očuvanju demokracije i slobode izražavanja te širenju pouzdanih informacija i suzbijanju dezinformacija.

U Tjednu medijske pismenosti (8. travnja 2025.) Lea je ispunila prvi dio svoje zadaće na koju se, s prof. Opačak, obvezala na seminaru za mlađe i starije ambasadore Europskoga parlamenta u Zadru 13. – 16. veljače 2025. (o kojemu smo izvijestili OVDJE). Naime, svaki je od mlađih predstavnika hrvatskih škola ambasadorica u Zadru dobio zadatak do kraja svibnja odraditi minimalno tri predavanja/radionice u svojoj školi ili lokalnoj zajednici, koristeći prezentaciju s temom dezinformacija koju je njima i mentorima, starijim ambasadorima, dostavio Ured Europskoga parlamenta u Hrvatskoj (nakon što su uvaženi neki od prijedloga koje su ponudili učenici tijekom seminara u Zadru).

8. travnja 2025. Lea je s Dorom Loinom, učenicom Srednje škole Konjščina, pripremila i predstavila dio radnoga materijala na online radionici Understanding Media Literacy & Disinformation za međunarodne partnere.

11. travnja 2025. Lea i Petra održale su svoje prvo (fizičko) izlaganje Skrolaj pametno: Kako prepoznati dezinformacije na Satu razrednika u (svome) 1. e, čime su sjajno zaključile Tjedan medijske pismenosti u našoj školi…

29. travnja 2025. istu su radionicu Lea i Petra održale u 2. e i 1. c razredu na nastavi Engleskoga jezika. Učenici su imali priliku provjeriti svoje znanje o Europskoj uniji i Europskome parlamentu u kratkome kvizu te, koristeći platforme Slido i Mentimeter, izraziti svoja promišljanja o dezinformacijama. Potom su naučili što (ni)su dezinformacije i koje su najčešće vrste, kojim se taktikama i s kojim ciljem ljudi služe u medijskome prostoru, kako prepoznati dezinformacije, što mi možemo učiniti te što Europski parlament čini po pitanju suzbijanja dezinformiranja i zaštite demokracije.

Želite li i vi naučiti što su whataboutizam i deepfake, kako funkcionira metoda doppelgänger, koje su zakonodavne mjere EU-a u suzbijanju dezinformacija i koje su preporučene stranice za provjeru dezinformacija? Obratite se našim EPAS-ovcima i(li) prof. Opačak – možemo doći i u vaš razred.

(PO)HVALA Lei i Petri, koje su, iako učenice tek 1. razreda (s veoma malo iskustva u ulozi ambasadorica EP-a i izlagačica), pokazale veliku zrelost, zavidno poznavanje teme i iznimne prezentacijske vještine.

Ivana Opačak, prof.

Pročitajte još

Skip to content