Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Marija Deanković, 26. 1. 2021.

Ekonomsko-birotehnička škola već nekoliko godina obilježava Dan sjećanja na žrtve holokausta u sklopu Projekta “Šafran”. Projekt “Šafran” upoznaje mlade ljude s temom holokausta i podiže svijest o opasnosti rasizma i netolerancije.

2. g razred je iz toga razloga zasadio u listopadu žute šafrane u cvjetnjaku ispred škole. Žuti šafrani sade se u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece te tisuće druge djece koja su umrla u holokaustu. Žuta boja podsjeća na žutu zvijezdu koju su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću.

Šafran obično cvate krajem siječnja ili početkom veljače. Tako su i šafrani u školskom cvjetnjaku niknuli ovih dana kako bi nas podsjetili na svu djecu stradalu u holokaustu. Cvijeće nas ujedno podsjeća da i nakon najgorih stvari opet započinje novi život i da se moramo nadati boljoj i pametnijoj budućnosti.

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta učenici 2. g i 2. e razreda razgovarali su o temi holokausta na satu hrvatskoga jezika. Nakon razgovora i prikupljenih dojmova, dobili su zadatak ispoljiti svoje emocije kroz umjetnost: pisanu riječ, crtež, sliku ili fotografiju.

Radove učenika možete pogledati klikom na fotografiju.

Vesna Bičanić Janje, prof.