Obilježavanje Svjetskog dana oboljelih od gube

Autor: Marija Deanković, 29. 1. 2021.

Svjetski dan oboljelih od gube obilježava se svake godine posljednje nedjelje u siječnju. Obilježavanje ovog dana ima za cilj povećati svijest ljudi o gubi i komplikacijama oko te bolesti. U okviru eTwinning projekta Moguća misija, učenice 1. c razreda obilježile su ovaj dan izradivši radove u digitalnom alatu Canva.

Svjetski dan oboljelih od gube ustanovio je 1954. godine francuski novinar i aktivist Raoul Follereau koji je započeo obilježavanje s ciljem da se zalaže za jednak tretman osoba pogođenih gubom i educiranja javnosti o gubi ispravljanjem povijesnih zabluda oko bolesti.

Smatra se da je guba (lepra) eliminirana 1985. godine iz 119 od 122 zemlje svijeta u kojima je bila javnozdravstveni problem. Eliminacija gube na globalnoj razini postignuta je 2000. godine. Unatoč tome, novi slučajevi se još uvijek otkrivaju u mnogim zemljama i regijama. U Europi je lepra iskorijenjena, a zadnji registrirani slučaj u Hrvatskoj bio je 1993. godine i radilo se o importiranom slučaju. (HZJZ)

Procjenjuje se da mnogi ljudi ostaju nedijagnosticirani jer zbog straha ne odlaze u bolnicu smatrajući gubom izumrlom ili sramotnom bolešću. To je jedna od najvećih prepreka ranoj dijagnozi i liječenju. Obilježavanje ovog dana bi trebalo podići svijest o bolesti za koju mnogi ljudi vjeruju da je izumrla, a danas nije zaboravljena samo bolest, već i ljudi.

Učenice 1. c razreda rado su se priključile eTwinning projektu Moguća misija – Mission possible te su pod mentorstvom prof. Antonije Stvorić odlučile dati svoj doprinos u obilježavanju ovoga dana. Učenice Tihana Luketić i Ana Rakitić izradile su digitalne postere u web-alatu Canva, a učenica Tea Brezić prikazala je biblijsku priču u digitalnom alatu Adobe Spark. Učeničke radove možete pogledati OVDJE.

Tihana Luketić, 1. c