Dan žena
Autor: Marija Deanković, 9. 3. 2020.

Svake godine 8. ožujka obilježava se Međunarodni dan žena. Dan je to prisjećanja na sve žene koje su sudjelovale u ženskim pokretima diljem svijeta, dan je to pobune, prkosa i ustrajnosti u ostvarivanju ženskih prava.

Svake godine ovoga dana slave se ekonomska, politička, umjetnička, znanstvena i društvena postignuća pripadnica ženskoga spola.

U petak 6. ožujka učenice Dora Fligić i Ivona Grgić te Marija Obrovac i Lorena Čolak (1. e) održale su kratko predavanje ususret Danu žena. U svome izlaganju, koje su predstavile 1. c i 1. e razredu, osvrnule su se na povijesni slijed obilježavanja toga dana. Nakon povijesnoga prikaza, svakoj učenici darovale su citat kojim su podsjetile na posebnost žena. Potom su pročitale priču o Nigerijki Chimamandi kojom su naglasile vrlo važnu rečenicu: Ali kultura se mijenja: Kultura ne čini ljude. Ljudi čine kulturu.

Naposljetku njihova izlaganja učenica Veronika Marijić krasnoslovila je pjesmu Tina Ujevića, Žene među kraljicama.

Božanske žene, sva ljepota svijeta

i lavska gordost, i plahota srne,

kroz vaše čari uzvišene cvjeta

u plave dane, i u noći crne.

(…)

Sunčane duše, zjeni poklonika

zaman vas skriva zločinačka tama;

pobožnu ljudstvu fali vaša slika,

jer vi ste Žene među Kraljicama.

(Tin Ujević, Žene među kraljicama)

Dajana Karakaš, prof.