Datum objave: 22. travnja 2024.
Kategorija: EPAS | Vijesti

U Europskome tjednu mladih – (ne samo) s mladima o demokraciji

by | tra 22, 2024 | EPAS, Vijesti

U ožujku 2024. dvije nastavnice – Marija Brkić (Srednja škola Konjščina) i Ivana Opačak – pokrenule su međunarodni projekt DemokraciJA na djelu/Me&Democracy kako bi (ne samo) mlade potaknule na promišljanje i razgovor s mladima i stari(ji)ma o demokraciji (i nedemokraciji), dobrobitima članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji te osobnoj demokratskoj participaciji u ovoj superizbornoj godini. Projektne su aktivnosti prijavljene i registrirane kao javno događanje u Europskome tjednu mladih/European Youth Week (12. – 19. travnja 2024.) na međunarodnoj karti događanja na Europskome portalu za mlade/European Youth Portal.

U razdoblju od 19. ožujka do 19. travnja 2024. pred učenike/mlađe ambasadore Europskoga parlamenta dviju škola stavljena su sljedeća pitanja:

  1. Što za tebe znači demokracija?
  2. Što za tebe znači biti građanin/građanka EU-a?
  3. Kako je bilo živjeti u drugome državnom uređenju?
  4. Hoćeš li izaći na izbore? Zašto (ne)?

Uslijedio je izazovan, ali veoma zanimljiv, zadatak: intervjuirati barem jednu stariju osobu (iz obiteljskoga ili školskog okruženja) i/ili jednu mladu osobu (prijatelja, neznanca), zapisati ili snimiti odgovore, izraditi digitalni prikaz razgovora (pomoću alata umjetne inteligencije) te eventualno izreći i svoj stav o demokraciji i izborima. Zadani jezici bili su materinski (kako bi se osiguralo spontano i suvereno izricanje sveobuhvatnih stavova) i engleski (kako bi radovi bili razumljivi svim partnerima).

 

Većina se odabranih sudionika odazvala pozivu na razgovor, pa su učenici imali priliku čuti kako razmišljaju očevi i majke, stričevi, djedovi i bake, najdraži nastavnici, ravnatelji, prijatelji… Ipak se mnogi nisu željeli izložiti snimanju, što je pred učenike stavilo dodatan izazov (kombiniranja izvornih zvučnih/tekstualnih zapisa i slika/videozapisa/prijevoda generiranih pomoću umjetne inteligencije).

 

U projektnu suradnju uključile su se dvije rumunjske škole (Colegiul Mihai Viteazul, Ineu, i Liceul Tehnologic Lazar Edeleanu, Navodari) te tri hrvatske škole (Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice, Srednja škola Zabok i Srednja škola Pakrac). Audiovizualni i tekstualni zapisi te stripovi učenika izloženi su na digitalnome zidu na platformi Padlet (koji sadrži područja za svaku školu), a tematski su grupirani u OVOJ zbirci na platformi Sutori, koju su uredile nastavnice koordinatorice. Vrijedna je to riznica lijepih misli i zavičajnoga (štokavskog i kajkavskog) izričaja… o važnosti zajedništva, uvažavanja (kulturoloških) različitosti i međugeneracijske tolerancije, o važnosti demokracije i aktivnoga građanstva, suradnje…

Učenici su, kroz vršnjačku i međugeneracijsku komunikaciju te suradnju na digitalnim platformama, osim osnaživanja jezičnih vještina, ostvarili sljedeće ishode međupredmetnih tema:

  • Građanski odgoj i obrazovanje – Učenik promiče ljudska prava (goo A.4.3.) i pravila demokratske zajednice (goo B.4.1.).
  • Održivi razvoj – Učenik ističe važnost demokracije u političkim sustavima za dobrobit (odr C.3.3.), razlikuje osobni od kolektivnih identiteta i ima osjećaj pripadnosti čovječanstvu (odr A.4.1.), analizira pokazatelje kvalitete života u nekome društvu i objašnjava razlike među društvima (odr C.4.2.) te analizira i uspoređuje uzroke i posljedice socijalnih razlika u nekim društvima sa stajališta dobrobiti pojedinca (odr C.4.3.).
  • Osobni i socijalni razvoj – Učenik razvija sliku o sebi (osr A.4.1.), uviđa posljedice svojih i tuđih stavova/postupaka/izbora (osr B.4.1.) te prihvaća društvenu odgovornost i aktivno pridonosi društvu (osr C.4.3.).
  • Poduzetništvo – Učenik primjenjuje inovativna i kreativna rješenja (pod A.4.1.), razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije (pod B.4.1.) te sudjeluje u projektu od ideje do realizacije (pod C.4.1.).
  • Učiti kako učiti – Učenik kreativno djeluje u različitim područjima učenja (uku A.4/5.3.), samostalno kritički promišlja i vrednuje ideje (uku A.4/5.4.), samovrednuje proces učenja i svoje rezultate (uku B.4/5.4.) te ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć (uku D.4/5.2.).
  • Uporaba IKT-a – Učenik kritički odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju (ikt A.4.1.), stvara pozitivne digitalne tragove vodeći se načelom sigurnosti (ikt A.4.3.), samostalno komunicira i surađuje s poznatim i nepoznatim osobama u sigurnome digitalnom okružju (ikt B.4.1.-2.) te samostalno ili u suradnji s drugima stvara nove sadržaje i ideje ili preoblikuje postojeća digitalna rješenja primjenjujući različite načine za poticanje kreativnosti (ikt D.4.1.).
  • Zdravlje – Učenik razvija tolerantan odnos prema drugima (zdr B.4.1 / B.).

 

(PO)HVALA svim sudionicima ovoga lijepog projekta, učenicima i nastavnicima partnerskih škola te njihovim sugovornicima! Dali su izniman doprinos obilježavanju Europskoga tjedna mladih, ali i razvoju demokratskoga društva u cjelini.

Posebne zahvale našim učenicima i nastavnicima – Emi Tomašić i Roberti Rašić (4. e), koje su intervjuirale djeda, majku, razrednicu i nastavnika Ivana Devčića (profesor pravne skupine predmeta posebno je osvježenje), Anamariji Užarević (1. c), koja je razgovarala s majkom, Tinu Horvatoviću (1. e), koji je, tako mlad, prijateljima iz razreda i nastavnici održao lekciju iz demokracije, Ajdinu Kuduzoviću (1. e), čija nas je baka nasmijala, poučila, rastužila…

Ivana Opačak, prof.

Pročitajte još

Izazov Dabar

Izazov Dabar@ucitelji.hr 2024. je završen. Odvijao se prošlog tjedan od ponedjeljka do petka (11. - 15. 11. 2024.). Ukupno 51 220 učenika uspješno je riješilo izazov! I ove godine učenici naše škole sudjelovali su u ovome međunarodnom natjecanju/izazovu. Sudjelovalo...

Skip to content