Na nastavi predmeta Geografija, pod nastavnom jedinicom Minerali i rude, učenici trećih razreda ekonomskog smjera imali su se priliku upoznati s rudama za obojenu i crnu metalurgiju te sa sekundarnim sirovinama. Pojedincima se tema učinila poznatom jer se u igrici Minecraft koristi većina spomenutih ruda kao pomoć u razvoju vlastitog svijeta. Učenik 3. a razreda, Patrik Engelman, nas je upoznao s igricom Minecraft. Ovako je on zamislio spoj živog, materijalnog svijeta s onim digitalnim, nestvarnim.
“Ispod površine i u stvarnom svijetu i u svijetu Minecrafta, krije se nevjerojatno bogatstvo – rude koje mijenjaju tijek povijesti, ali i tijek igre. One nisu samo obični blokovi koje kopamo: rude su temelj napretka, bilo u tehnologiji stvarnog svijeta ili u virtualnom svijetu kockica. U Minecraftu, kao i u stvarnosti, rude su ključ razvoja – omogućuju izradu alata, oružja, oklopa, pa čak i naprednih strojeva.
Kroz povijest su stvarne rude poput željeza, zlata i ugljena pokretale industrije, carstva i revolucije. U Minecraftu, slične rude igraju jednako važnu ulogu u preživljavanju i napredovanju. U ovom tekstu otkrit ćemo priče o pet najvažnijih ruda u Minecraftu – njihovim svojstvima, načinu dobivanja i primjeni – te kako su, baš kao i njihove stvarne inačice, ostavile neizbrisiv trag u svijetu igrača.
Ugljen – crno zlato Minecrafta i pokretač virtualne revolucije
Ugljen je možda jedna od najskromnijih ruda u Minecraftu, ali i jedna od najvažnijih – baš kao i u stvarnom svijetu. Dok je u stvarnosti ugljen pokretao parne strojeve i tvornice tijekom industrijske revolucije, u Minecraftu je često prva energija koju igrač koristi – za prženje hrane, otapanje ruda i izradu baklji.
Slika 1. Ugljen – prikaz iz igrice
Nastaje kao blok tamne boje, lako se kopa i vrlo je rasprostranjen, što ga čini idealnim resursom za početak igre. U stvarnom svijetu, ugljen je fosilno gorivo koje se kopa podzemno ili površinski i iako polako gubi primat pred obnovljivim izvorima, njegova priča još nije gotova – ni u rudnicima ni u Minecraftu.
Bakar – drevni metal u digitalnom (i Minecraft) dobu
Slika 2. Svjetski proizvođači bakra 2023.godine
Bakar je jedan od najstarijih metala koje je čovjek koristio, a danas ga nalazimo i u svijetu Minecrafta. U stvarnosti je bio ključan za izradu prvih oružja, nakita i brončanih legura, dok je u Minecraftu – iako ne najjači materijal – neizostavan za tehničke dodatke poput teleskopa i bakrenih blokova koji oksidiraju.
Slika 3. Prikaz rude bakra – Minecraft
Minecraft bakar je vizualno prepoznatljiv po crvenkasto-smeđoj boji, baš kao i u stvarnom svijetu. Dok se u industriji cijeni zbog izvrsne električne i toplinske vodljivosti, u igri dobiva dekorativnu i funkcionalnu vrijednost. Bakar u Minecraftu pokazuje kako stari metali i dalje imaju mjesto u modernom (i pikseliziranom) svijetu.
Željezo – okosnica civilizacije i neizostavni blok Minecraft preživljavanja
Slika 4. Željezna ruda
Bez željeza ne bi bilo mostova, nebodera ni mačeva – ni u stvarnosti, ni u Minecraftu. U stvarnom svijetu, željezo je stoljećima služilo za oružje, oruđa i graditeljstvo, a njegova dostupnost i čvrstoća učinili su ga ključnim za razvoj civilizacije.
Slika 5. Željezna ruda u igrici
U Minecraftu je željezo jedna od najvažnijih ruda: koristi se za izradu alata, oklopa, kanti, škara, kolosijeka i još mnogo toga. Lako dostupno, ali neophodno za napredak u igri, baš kao i u stvarnom životu. Dok se u industriji željezo pretvara u čelik, u Minecraftu je ono prvi korak prema tehnološkom razvoju – i nezamjenjiv resurs u gotovo svakoj fazi igre.
Slika 6. Svjetski proizvođači željezne rude
Zlato – Minecraft sjajni luksuz i vječni simbol moći
Slika 7. Svjetski proizvođači zlata 2020.godine
Zlato je od pamtivijeka simbol bogatstva i prestiža – od faraonskih grobnica do modernih banaka. U starom Egiptu, zlato je bilo povezivano s božanskom moći, a danas ostaje važan resurs u globalnoj ekonomiji. Zbog svog sjaja i otpornosti na koroziju, zlato je korišteno kao valuta i simbol moći.
U Minecraftu, iako nije najčvršći materijal, zlato je važno za izradu luksuznih predmeta poput zlatnih jabuka i redstone komponenata. Zlato se često koristi za čarolije i napredovanje u igri.
Slika 8. Zlato u svijetu Minecrafta
U stvarnom svijetu, zlato se nalazi u obliku grumenčića ili rudnih naslaga, a proces njegove obrade uključuje taljenje u visokim pećima. Zlato je mekan metal koji se koristi u elektroničkim uređajima, nakitu i svemirskoj tehnologiji. Iako nije idealan za izradu alata, njegovu izvrsnu vodljivost električne energije čini neprocjenjivim.
Baš kao u stvarnom svijetu, Minecraft zlato se koristi za specifične funkcije, čineći ga ključnim resursom i simbolom bogatstva i moći.
Dijamant – najvrjedniji dragulj u Minecraftu i na Zemlji
Dijamant nije samo simbol vječne ljubavi; najtvrđi je prirodni materijal poznat čovjeku. Nastaje pod ekstremnim pritiskom i temperaturom u Zemljinoj kori, gdje atomi ugljika tvore savršenu kristalnu strukturu. Osim kao dragi kamen, dijamanti se koriste u industriji za rezanje, brušenje i bušenje tvrdih materijala.
U stvarnom svijetu, dijamanti su poštovani još u staroj Indiji i korišteni za kraljevske krune. Danas se vade u rudnicima u Južnoj Africi, Rusiji i Kanadi. Sintetski dijamanti imaju važnu ulogu u elektronici i optici, čineći ih ključnim resursom budućnosti.
U Minecraftu, dijamanti su najvrjedniji resurs, koriste se za izradu najjačih alata i opreme. Kao i u stvarnom svijetu, dijamanti u igri zahtijevaju duboko rudarenje, a igrači ih koriste za dijamantno oružje i oklop.
Slika 9. Dijamanti u svijetu igrice
Baš kao i u stvarnom svijetu, dijamanti u Minecraftu simboliziraju snagu, trajnost i prestiž.”
Nakon izlaganja učenika, shvatili smo da digitalni svijet svakako može biti poučan jer nedvojbeno razvija maštu i logiku te ovaj konkretni nastavni sadržaj čini razumljivijim povezivanjem stvarnog svijeta s onim što mu je osnova u digitalnom svijetu.
Anamarija Sverić, prof.