Vremenik informacija

Dan europskog broja 112 i Međunarodni dan civilne zaštite
Autor: Marija Deanković, 11. 2. 2020.

U Hrvatskoj je jedinstveni broj za žurne službe 112 ustrojen prije 15 godina, a u Slavonskom Brodu na njegovoj se popularizaciji radi posljednjih devet godina, i to akcijom rekreativnog trčanja koja je i ove godine, na platou ispred Sportske dvorane Vijuš, okupila veliki broj sudionika i posjetitelja.

Cilj je ove akcije promoviranje zdravog života, ali i podsjetnik građanima da je u trenutcima nesreće ili nepogode dovoljno nazvati broj 112 čiji će ih dispečeri spojiti s policijom, hitnom ili vatrogascima, ovisno čiju pomoć trebaju. 11. veljače se obilježava Dan jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112, a 1. ožujka Međunarodni dan civilne zaštite.

Tijekom protekle godine na području Hrvatske bilo je oko 1,5 milijuna poziva, a na području Brodsko-posavske županije njih 29 500. Od ovih gotovo 30 tisuća poziva zabilježeno je 19 500 namjenskih poziva osoba koje su trebale pomoć žurnih službi, dok se 9 500 tisuća odnosilo na takozvane nenamjenske pozive, odnosno informativne poput onih o nestancima energenata, radovima i slično.

Ove su godine na utrci sudjelovali i učenici Ekonomsko-birotehničke škole Antonela Ravnjak (2. a) i Dario Ćato (2. a). Iako je utrka bila rekreativnog karaktera, moramo zabilježiti uspjeh Darija Ćate koji je utrku završio na visokom 3. mjestu.