Vremenik informacija

Posjet azilu za napuštene pse
Autor: Marija Deanković, 3. 6. 2019.

Nakon što su dva tjedna učenici i djelatnici naše škole prikupljali hranu i potrepštine za azil, u subotu smo kolegica Marina Bradić i ja, sve spakirale i uputile se u Tomicu gdje se nalazi azil za napuštene pse pod skrbništvom udruge Čarlijevi anđeli.

U azilu nas je dočekalo oko 25 razigranih i znatiželjnih pasa. Predsjednica udruge Snježana Skoko nas je upoznala s radom azila, problemima koje imaju, a najveći problem trenutno je oko 45.000,00 kn duga za veterinarske usluge, jer azil sve pse cijepi, čipira, sterilizira. Pored toga, pse koje pronađu ranjene i bolesne, odvoze veterinaru i vode skrb o njihovu ozdravljenju.

Psi koji su trenutno u azilu su odrasli psi, ali svi redom socijalizirani, miroljubivi i željni pažnje svakoga tko naiđe. Svaki pas ima ime, a gđa Skoko nam je za svakog psa rekla gdje je pronađen i u kakvom stanju. Većinom su pronađeni ostavljeni na odlagalištima otpada, u šumama, po poljima i uginuli bi da nisu naišli ljudi koji su ih spasili, a na kraju su završili u azilu, i čekaju udomljavanje.

Ukoliko je itko u potrazi za kućnim ljubimcem, ovdje će sigurno pronaći psa koji će mu biti odan i neizmjerno zahvalan. No svi koji udomljavaju pse moraju biti svjesni da je to velika odgovornost.

Snježana Cindrić, prof.