Legenda o postanku hrvatskoga grba dio eTwinning projekta Common European Legends
Autor: Marija Deanković, 16. 1. 2020.

Od studenoga 2019. učenici naše škole aktivno rade na eTwinning projektu Common European Legends čiji je cilj jačanje građanskih i interkulturalnih kompetencija kroz istraživanje društveno-povijesnoga konteksta nacionalnih mitova i legendi. Projektni tim naše škole čini nekoliko učenika 2.e razreda (s profesoricom Opačak) koji surađuju s partnerima iz Turske, Italije, Rumunjske i Španjolske.

U studenom i prosincu 2019. projektnim smo se partnerima predstavili izradom logotipa i postera odabrane legende (o postanku hrvatskoga grba) te videoradova i prezentacija o školi, gradu, županiji i državi.

Naš je poster predstavljen u zajedničkom uvodnom projektnom videoradu dostupnom na sljedećoj poveznici:https://www.youtube.com/watch?time_continue=83&v=-xgl3h-cxdY&feature=emb_logo

U prosincu 2019. izrađen je zajednički kalendar za 2020. godinu.

PDF - kalendar

U siječnju 2020. izradili smo prezentaciju kojom smo projektnim partnerima predstavili priču/legendu o postanku hrvatskoga grba. Prilikom izrade ovoga lijepog kreativnog rada najviše su se istaknuli sljedeći učenici: Ema Japarić (2.e) koja je, na temelju povijesnih elemenata, osmislila priču, Ivan Krizmanić (2.e) koji je istu preveo na engleski jezik te Matija Delač (2.a) koji je, prema Eminim smjernicama, prekrasnim crtežima „oživio“ i modernizirao ovu pradavnu priču. (Po)HVALA učenicima!

Prezentacija

U razdoblju koje slijedi očekuje nas projektna suradnja u međunarodnim timovima. Radujemo se novim izazovima.

Autorica teksta: Ivana Opačak, prof. savjetnik